Ankara Resim ve Heykel Müzesi

Ankara Resim ve Heykel Müzesi Türk Ocağı Caddesi No:2 Opera Altındağ/ANKARA

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından, I. Ulusal Mimarlık Dönemi'nin en görkemli yapılarından biri olan Ankara Resim ve Heykel Müzesi’nin tarihi binası ve eserlerine ilişkin yürütülen kapsamlı restora...

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından, I. Ulusal Mimarlık Dönemi'nin en görkemli yapılarından biri olan Ankara Resim ve Heykel Müzesi’nin tarihi binası ve eserlerine ilişkin yürütülen kapsamlı restorasyon çalışmalarına 2019 yılının Aralık ayında başlandı. Bakanlığın uzman personelleri ve çeşitli üniversitelerden akademisyenlerin katkılarıyla gerçekleştirilen özenli onarımlar sonucu Mimar Arif Hikmet Koyunoğlu'nun projesiyle 1927-1930 yılları arasında Türk Ocakları Genel Merkezi olarak inşa edilen yapının özgün hali korunarak eşsiz güzelliği ortaya çıkarıldı. Deprem güçlendirmesi yapılan binanın özgün detayları, geleneksel restorasyon teknikleriyle korundu.

1980 yılından bu yana görsel sanatlar alanında Türk sanat tarihinin en nadide eserlerini bünyesinde barındıran Müze’nin kurumsal kimliği ve teknik alt-yapısı, çağdaş müzecilik anlayışına uygun olarak yeniden yapılandırıldı. Kapsamlı envanter çalışmasıyla müze koleksiyonundaki eserlerin detaylı bilgileri dijitalize edilerek kayda alındı. Kondisyon analizleri yapılan eserlerin bir kısmı restore edildi ve çerçeveleri yenilendi.

Restorasyon çalışmaları kapsamında; eserler, yanmaya, su baskınına ve çalınmaya karşı yüksek güvenlikli, yeni nesil akıllı depo sistemi ile korunmaya alındı. Müze ve eserlerin devamlı olarak takip edilmesini sağlayan gelişmiş kamera ve alarm sistemi kuruldu.

Başyapıtlar Yeniden Sanatseverlerle

Görsel sanatlar alanında Türk sanat tarihinin son 150 yıllık serüvenini muhafaza eden milli bir hazine olan Ankara Resim ve Heykel Müzesi'nin teşhiri de yenilendi. Yeni teşhirin küratörlüğünü Prof. Dr. Kıymet Giray yaptı. Ziyaretçiler Müzede, aralarında Osman Hamdi Bey’den Şeker Ahmet Paşa’ya, İbrahim Çallı’dan Bedri Rahmi Eyüboğlu ve Adnan Çoker’e kadar resim sanatının önde gelen isimlerinin paha biçilemez 231 adet eseri ile heykel sanatının en önemli 28 adet eserinden oluşan "Başyapıtları"nı yakından görme ve keyifli vakit geçirme imkânına sahip olacaklar.

Sanatseverler, müze için ilk defa kurulan web sitesinden (www.arhm.ktb.gov.tr) de müze ve koleksiyona ilişkin ayrıntılı bilgilere ulaşabilecek ve etkinlikleri yakından takip edebilecekler.

Görkemli Konser Salonu Yeniden İzleyicisiyle Buluşuyor

Müze, yenilenen yapısı ve barındırdığı kültürel mirasıyla ulusal ve uluslararası sanat etkinliklerinin vazgeçilmez adresi olacaktır.

Müzenin, çağdaş müzecilik anlayışına uygun bir yönetim biçimiyle, etkin ve aktif şekilde gerçek bir kültür-sanat merkezi olarak kullanılması planlanıyor.

Muhteşem müze binasının, çeşitli etkinliklerle sanatseverler için vazgeçilmez bir cazibe merkezi haline dönüşmesi hedefleniyor. Bu kapsamda Müze’de Türk resim ve heykel sanatının kültürel gelişiminin artırılması hedefiyle sanat tarihi programları, seminerler, sanatçı buluşmaları gerçekleştirilecek; gençlere ve çocuklara sanatı sevdirmek amacıyla da atölye çalışmaları düzenlenecek. Cumhuriyet dönemindeki ilk konser, ilk opera gösterisi ve ilk tiyatro oyununun sahnelendiği bir kültür merkezi olan Müze, görkemli konser salonunda sanatseverlerin merakla takip edeceği programlara ev sahipliği yapacaktır.

Başkent’te Anlamlı Bir Konser: Atatürk’ün Ankara’ya gelişinin 101. Yılı münasebetiyle Atatürk’ün en sevdiği eserlere yer verilen bir konserle, Ankara Resim ve Heykel Müzesi yeniden ziyarete açılmıştır.

ANKARA RESİM VE HEYKEL MÜZESİ

Ankara’da Sembol Bir Bina: Türk Ocakları Genel Merkezi

  1. Ulusal Mimarlık Dönemi'nin en görkemli yapılarından biri olan Ankara Resim ve Heykel Müzesi binası, 1927-1930 yılları arasında “Türk Ocakları Merkez Binası” olarak inşa edilir. 1926 yılında açılan yarışmada, Atatürk’ün direktifleriyle Namazgâh Tepesi’nde Etnografya Müzesi’ni yapan Mimar Arif Hikmet Koyunoğlu'nun projesi birinci olur ve yapının inşasına başlanır. Böylece Ankara’nın tam kalbinde yer alan Tepe’nin günümüze uzanan silueti şekillenmiş olur.

Mustafa Kemal Atatürk’ün “Buradan ayrılmayı istemiyorum. Yapan eller sağ olsun” diyerek bahsettiği Mimar Arif Hikmet Koyunoğlu’nun bizzat kendi elleriyle yaptığı tezyinatlarla süslü Türk Salonu, geleneksel motiflerle bezeli görkemli konser salonu ve modern yöntemlerle sergilenen paha biçilemez eserlerin bulunduğu Ankara Resim ve Heykel Müzesi, aynı zamanda birçok ilke de ev sahipliği yaptı.

İlklerin Binası

  • 1933 yılında ilk Türk Tarih Kurultayı Atatürk'ün başkanlığında bu binada yapıldı. -Görkemli konser salonunda ilk Türk Operası “Özsoy” 1934 yılında ilk kez sahneye konuldu.

Başkentte Bir “Resim ve Heykel Müzesi”

Bina, 1975 yılının Aralık ayında resmen Kültür Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü’ne resim ve heykel müzesi olarak kullanılmak üzere tahsis edilir. O yıllarda hayatta olan binanın mimarı Arif Hikmet Koyunoğlu’nun nezaretinde Mimar Abdurrahman Hancı’nın projesiyle aslına ve yeni amacına uygun bir şekilde restore edilmeye başlanır; 2 Nisan 1980 tarihinde de törenle müze olarak hizmete açılır. Müze, Asya-Avrupa Sanat Bienali, ulusal-uluslararası sergi organizasyonları, çeşitli sempozyumlar, toplantılar, konferanslar ve konserler gibi etkinliklerle Ankara'nın kültür ve sanat ortamına yeni bir renk ve hareketlilik getirir.

Koleksiyona Dair

Müze binası, 1976 yılında Millî Eğitim Bakanlığı’ndan dört değerli tabloyla -Osman Hamdi Bey’in “Silah Taciri”, V. Vereshchagin’in “Timur’un Mezarı Başında”, Zonaro’nun “Genç Kız Portresi”, Emel Cimcoz (Korutürk)’un “Türk Çocuğunun Atatürk’e Şükranı”- isimli eserler ile birlikte teslim alınmış; bu eserler müze koleksiyonunun ilk parçaları olarak kayda geçmiştir.

Bugün, envanterindeki 3.629 adet eser ile Ankara Resim ve Heykel Müzesi, Türk resim sanatının en önemli koleksiyonlarından birini barındırmaktadır. Görsel sanatlar alanında 19. yüzyılın sonundan günümüze kadar Türkiye’de değişen sanat anlayışlarına ve belli başlı tarihsel süreçlere tanıklık etme olanağı sağlayan koleksiyona dahil yabancı sanatçılarında eseri bulunmaktadır.

Türkiye’nin görsel sanatlar anlamında yüzyılı aşan tarihinin en önemli arşivlerinden biri olan Ankara Resim ve Heykel Müzesi’nin koleksiyonu; Devlet Resim ve Heykel Sergileri’nde ödül alan yapıtlar, kamu kurum ve kuruluşlarından devir, satın alma ve bağışlarla oluşturulmuştur. Koleksiyon; Resim, Heykel, Seramik, Özgün Baskı, Türk Süsleme Sanatı, Karikatür, Fotoğraf ve Etnografik Eserden oluşmaktadır.

28 Aralık 2020 tarihi itibariyle sanatseverlerle buluşan ve 259 eserden oluşan yeni daimi sergi, müze koleksiyonunun başyapıtları arasından seçilmiş ve buna uygun olarak “Başyapıtlar” başlığı altında düzenlenmiştir.

Daha fazla göster

Etkinlikler

Etkinlik bulunamadı.

Favoriler

Paylaş