Milli Mücadelenin Kahraman Kadınları

Milli Mücadelenin Kahraman Kadınları

Etkinlik Hakkında

Genel İzleyici Kitlesi

Atatürk, 21 Mart 1923'te bir konuşmasında: "Dünyada hiçbir milletin kadını 'Ben Anadolu kadınından daha fazla çalıştım, milletimi halâsa ve za...

Atatürk, 21 Mart 1923'te bir konuşmasında: "Dünyada hiçbir milletin kadını 'Ben Anadolu kadınından daha fazla çalıştım, milletimi halâsa ve zafere götürmekte Anadolu kadını kadar himmet gösterdim' diyemez" şeklindeki sözleriyle Türk kadınının yaptığı fedakârlıkları ve kahramanlıklarını veciz ifadelerle dile getirmiştir. Üsteğmen Kara Fatma’nın, Gördesli Makbule’nin, Bigadiçli Nazife Kadının, Giresunlu Sancak Çavuşu Pembe’nin ve onlarca kadının anlatılacağı özel bir programa davetlisiniz.

Milli mücadelenin cesur ve kayıp kadınlarını konuşacağımız söyleşimiz; bir milletin kahramanlıkla taçlandıran mihenk taşlarının gerçek hikâyesidir.

Her yaştan kadınlarımız gönüllü olarak cephede ve cephe gerisinde büyük bir organizasyon ve lojistik destek sağladılar. Mühimmat yoksa zafer de yoktu. Bu yüzden dağları taşları aşıp top mermisi de taşıdılar, yiyecek içecek de temin ettiler, cephede en önde mücadele eden asker de oldular. Çoğunun adını bile bilemedik. Elimizde olan belge bilgiler ışığında onların kim oldukları, emek ve fedakârlıkları sanal kahramanlardan daha çok anılmayı hak ediyor.

İşte bu amaç için Milli Mücadelenin Kahraman Kadınlarını Anma Anılarını Araştırma ve Yaşatma Derneği Başkanı, Altın Kalem ödüllü Araştırmacı Yazar İlknur Bektaş bu konuda yazdığı kaynakça 10 kitabı ve araştırmaları ile bizi biz yapan geçmişimizi konuşacak.

Daha fazla göster

Bu etkinliğin zamanı geçti, artık aktif değil.

Düzenleyen

Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü

Favoriler

Paylaş